irst
04 خرداد 1402 - 09:49

آل‌امین: ‌طرح‌ خصوصی‌سازی صندوق بیمه کشاورزی "شیطنت" بود + فیلم

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور با بیان اینکه مطرح کردن خصوص‌سازی صندوق بیمه کشاورزی "شیطنت" است، گفت: در هیچ کجای دنیا چه در غرب و چه در شرق، صندوق بیمه کشاورزی خصوصی نیست.

علیرضا آل امین قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زنجان، اظهار داشت: بیمه کشاورزی یک بیمه حمایتی تحت زیر نظر دولت است و وظیفه آن حمایت از همه کالا به ویژه کالاهای اساسی است و در همه کشورهای دنیا نیز این موضوع وجود دارد.

وی افزود: متأسفانه برخی‌ها از سر شیطنت اعلام کردند که صندوق بیمه کشاورزی باید خصوصی‌سازی شود که باید عرض کنم که در هیچ کجای دنیا چه در غرب و چه در شرق، صندوق بیمه کشاورزی خصوصی نیست و کاملاً تحت نظر دولت است و حتی در کشورهایی همچون چین بیشترین یارانه دولتی شامل حامل کشاورزان می‌شود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور تصریح کرد: از دولت سیزدهم از زمانی که مستقر شده است نسبت به این موضوع اهتمام ویژه‌ای داریم و سال گذشته 5 هزار میلیارد تومان به کشاورزان غرامت پرداخت کردیم و این نشان از اهمیت ویژه دولت به کشاورزان است.

وی تشریح کرد: بنده از کشاورزان و دامداران درخواست می‌کنم محصولاتشان را بیمه کنند تا دولت بتواند در شرایط اضطرار از آن‌ها حمایت کند.

آل امین به گلایه برخی از کشاورزان از صندوق بیمه کشاورزی اشاره کرد و گفت: در بازدیدی که از مناطق کشاورزی خسارت دیده ابهر و خرمدره داشتیم، برخی از کشاورزان از خدمات ضعیف صندوق بیمه کشاورزان گلایه و شکایت داشتند که خطاب به آن‌ها عرض می‌کنم این نواقصات قابل حل است و از روی کار آمدن دولت سیزدهم این موضوع در حال حل شدن است.

وی ابراز کرد: در این مناطق (مناطق خسارت دیده ابهر و خرمدره) حدود 10 درصد بیمه کشاورزی داشتند که طبق قرارداد خسارت این کشاورزان در آینده بسیار نزدیک پرداخت خواهد شد. برخی از کشاورزان بیمه نیستند و خسارت هم دیدند که طی تماسی که با رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در محل داشتم قرار شد برای بررسی این موضوع در پایان هفته آینده، جلسه‌ای را در مجلس با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار کنیم. برخی‌ دیگر از این کشاورزان وام کشاورزی دارند که پیشنهاد شده است امهال شود.

قائم مقام صندوق بیمه کشاورزی کشور با بیان اینکه استان زنجان در حوزه بیمه کشاورزی آمار پایینی دارد تصریح کرد: برای ترویج بیمه کشاورزی تفاهم‌نامه‌ای را جهت ترویج با بسیج کشاورزی و سازمان مدیریت بحران کشور امضا کردیم. همینطور از ظرفیت دهیاران هم باید استفاده شود تا دهیاران روستا به عنوان همیاران بیمه کشاورزی معرفی شوند.

وی در پایان توصیه‌ای به کشاورزان کرد و گفت: پیشنهاد بنده این است در سال زراعی جدید حتما نسبت به بیمه محصولات خود اقدام کنند. بعد از انقلاب، بیشترین غرامت به کشاورزان سال گذشته پرداخت شده است و آمار و مستندات این ادعا کاملاً موجود است.

به گزارش تسنیم، بر اثر افت دمای هوا در بامداد روز سه‌شنبه  27 اردیبهشت در شهرستان‌های ابهر و خرمدره، مزارع گندم و باغات انگور دچار سرمازدگی شدند به نحوی که براساس برآورد اولیه، میزان خسارت مزارع گندم به طور میانگین 30 درصد و باغات انگور به طور میانگین 60 درصد است.

کشاورزی ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237272